Hayatın içinden…

Güncel, Kültür

Angelina’nın Son Filmi Pervane

Angelina Jolie bu kez yapımcılık için kollarını sıvadı. Ünlü yıldız Pervane isimli bir animasyon filmin yapımcılığını üstlendi. Filmde Afganistanlı bir küçük kızın hayat öyküsü içinde Taliban yönetiminin baskı ortamı anlatılıyor. Küçük kızın mücadelesi yakında sinemalarda olacak.

 

Angelina Jolie’nin yapımcılığını üstlendiği “Pervane” Afganistanlı küçük bir kızın Taliban’ın katı kuralları içerisinde verdiği mücadeleyi anlatan Pervane isimli animasyon film 90. Oscar Töreninden En iyi animasyon dalında aday oldu.

PERVANE

Pervane Taliban’ın sıkı kuralları altında, babasının para kazanmak için pazar yerinde insanların mektuplarını yazdığı ve okuduğu hikayeleri dinleyerek büyür. Bir gün babası tutuklanır ve Pervane’nin hayatı sonsuza dek değişir. Kadınların erkekler olmadan evlerinden çıkmalarına izin verilmediği bu zamanda ailesinde para kazanacak ve yiyecek alışverişi yapacak hiç kimse kalmaz. Pervane ailesine yardım edebilmek için saçlarını kestirmeye ve erkek kılığına bürünmeye karar verir. Başörtüsü olmadığı için zaten tehlike altında olan Pervane babasını kurtarmanın yolunu bulmayı kafasına koymuştur. Pervane filmi kadınların baskı karşısında güçlenmelerini ve hayallerini anlatan, Afganistan’ın tarihini ve güzelliğini görebileceğimiz mükemmel bir hikayeyi anlatıyor.

Önerilen Yazılar

Yorum Yaz