Hayatın içinden…

Anne-Çocuk

12 yaşından küçük çocuklara akıllı telefon almayın

 

Çocukların aileleriyle irtibatını sağlaması sebebiyle vazgeçilmezliğini koruyan cep telefonları beraberinde birçok tehlikeyi beraberinde getiriyor. Bu da çocukların özellikle aileleri tarafından ciddi bir ‘cep telefonu eğitimi’nden geçirilmesini zorunlu kılıyor. Bunun yanı sıra çocuğun yaşına göre cep telefonunu nasıl kullandığını takip etmek de önem taşıyor.

Dijital medya ile büyüyen çocukların ilgi duyduğu medya araçlarının başında cep telefonu geliyor. Çocuklar, en geç okula başladıkları dönemlerde ailelerinden cep telefonu istemeye başlıyorlar. Okuldan çıktıktan sonra çocuklarına ulaşmak isteyen birçok aile de çok erken yaşlarda olsalar da bu isteklerini geri çevirmiyor. Anne-babaları dijital medya hakkında bilgilendiren Schau Hin adlı girişimin yetkililerinden Kristin Langer, çocuklarına gün ortasında ulaşmak için cep telefonu alan anne-babaların onlara cep telefonunu kullanmayı öğretmek için de zaman ayırması gerektiğini söylüyor. Langer, “Çocuklar dijital aletleri güvenilir bir şekilde kullanmayı öğrenmeli.” diyor.

ÇOCUKLAR KONTÖRLÜ HAT KULLANMALI

Langer, dokuz yaşından küçük çocukların cep telefonu kullanmasını uygun görmüyor. “Çocuklar ancak dokuz yaşından sonra cep telefonlarının ayarlarını kullanmayı ve aileleriyle kullanımı hakkında konuşmayı öğreniyor.” diyen uzman ayrıca çocuk ve gençlere kontörlü hat alınmasını tavsiye ediyor. Langer’e göre çocuklar bu şekilde cep telefonlarına ödenen ücreti fark edebiliyor.

İNTERNET VE BLUETOOTH DEVRE DIŞI BIRAKILMALI

Akıllı telefonlar konusunda dikkat edilmesi gerekenlere de değinen Schau Hin uzmanı, 12 yaşından küçük çocukların bu telefonları kullanmaması gerektiğini vurguluyor. Çocukların bu yaştan sonra olgunlaşmaya başladığını belirten Langer, “Cep telefonunun işlevini de ancak bu yaştan sonra bilinçli şekilde kullanabilirler.” şeklinde konuşuyor. Akıllı telefonları ‘Çocuk Telefonu’ olarak kullanmak isteyen ailelerin ise internet ve bluetooth ayarlarını devre dışı bırakması gerekiyor.

kaynak- cihanchild_cell_phone_haber1

Önerilen Yazılar

Yorum Yaz