Hayatın içinden…

Güncel

2017 Horoz Yılı Nasıl Geçecek?

Aslında takvimler 1 Ocak’ta değişti ama bir de Çin Takvimi var. Çin takviminde ise  yeni yıl 28 Ocak itibari ile değişti. Ve artık Horoz yılındayız. Çinliler öyle diyor. Peki Horoz Yılı nasıl geçecek, neler olması bekleniyor?

 Çin takvimi alıştığımız tarih kavramlarından  bambaşka bir mantıkla ele alınmaktadır.2017 Horoz yılı‘da iki farklı element tarafından sembolize edilir. Çin kültürün 4  element üzerinden bir  bakış  söz konusudur ve horoz burcunun elementleri metal ve ateştir. Elementler  birbirleriyle  farklı ilişkiler içinde ele alınmaktadır. Ateş ve metal birbirlerine zıt elementler olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden de bu seneye pek de huzurlu olacak gözüyle bakılmamaktadır. Top  tüfek vb silahların ateş ve  metalle  olan ilişkisi üzerinden genelde bu yıllarda çatışmaların öne çıktığı veya  çıkacağı  düşünülmektedir. Bu anlamda geçen yıl bütün dünyada yaşanan  saldırıların terör eylemlerinin bu yıl da beklendiği  bir  yıl olarak bakılıyor. insan ilişkilerinde de çatışmaların yaşanabileceği bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

Geride bıraktığımız 2016 yılına baktığımızda da elementleri yine ateş ve metal olduğu görülmektedir. Bu  açıdan hem Türkiye’de hem de dünya da oldukça gerilimli, birçok  acı  ve üzücü olayın üst üste geldiği ülkeler arası  çatışmaların fazlasıyla  yaşandığı bir yıl olduğunu  söyleyebiliriz. 2017’de yine birbiriyle  çatışmalı elementlerin olduğunu ele alınca bu yılın da  çok kolay bir yıl olmayacağı söylenebilir bu inanışa  göre.

60 yılda devri alem:

Çin takviminde belli döngüler vardır. Bunlar 60 yılda bir  devir daim eder. Yani 60 yılda bir aynı yıla dönülür. Bu yüzden de Çin’de 60 yaşın özel kabul ediliyor. bir çeşit  yeniden doğum olarak kabul görüyor.Bu döngü zamanlarında  60 yıl evvel ki yaşanan olaylara geri dönülüp bakılır.  Benzer olayların olacağını tahmin ederiz. 1957’de Vietnam Savaşı yaşandığında yine bir  Horoz  yılı yaşanmaktadır. Bu yılların bütün dünyada oldukça  çatışmalı geçtiğini tarihe  bakarak  görmekteyiz. O tarihlerde Türkiye Suriye arasında da gerilimli günler yaşandığı görülmektedir. Bugün ülkemiz Suriye ve  bölge  oldukça sıcak ve zor  günlerin ortasında durmaktadır. Umarız bunlar  sadece birer  felsefe olarak kalır. Ve 2017 her şeye  rağmen güzellikleri neşesi ve  huzuruyla hayatımızda  hatırlamak isteyeceğimiz  anılar  bırakır.

Önerilen Yazılar

Yorum Yaz