Hayatın içinden…

Anne-Çocuk, Trend

BEBEĞİNİ GİY ÇIK

 

Ben çocuklarımı tarlada büyüttüm diyen bir neslin evlatlarıyız hepimiz. Büyüklerimizin bebeklerini sırtına bağlayıp yaptığı işleri devam ettiği hayatları mutlaka dinlemişizdir. O dönemde bebeği olan bir annenin uzun süre hayattan, üretimden kopması çok da söz konusu değildi. Bu nedenle çocuklarını yanlarına alıp bir şekilde çalışmaya devam etmeleri gerekiyordu. Şartlar değişse de annelerin bebekleri doğduktan iş hayatına devam etmesi, günlük koşturmalarına ara vermemesi gerekiyor. Günümüz anneleri için tasarlanan ve artık ülkemizde de pek çok annenin tercih ettiği aksesuar ile bebeğinizi giyerek yaşama devam etmek mümkün.

Geleneksel yöntemlerin güncele uyarlanması diye özetleyebileceğimiz ‘bezlerle’ artık çocuğunuzu kendinize sabitleyip rahatça hareket edebilirsiniz. Markalarına göre fiyatları değişen bu ürünler hem bebek için sağlıklı bir duruş sağlarken hem de anne ile birebir temas halinde olmakla anne kokusu ve o güven duygusuna da mesafe koymamış oluyor.

 

Başta çok karışık ve güvensizmiş gibi duran bu aksesuarlar bebeklerin dünyaya geldikleri andan itibaren aylık gelişimine göre şekillenebiliyor. Anne ya da babanın rahatlıkla kullanabileceği bu ürünlerle bebek ile birlikte hareket etmek, yürüyüş yapmak hem kolay hem de eğlenceli bir hal alıyor. Çocukları kucakta taşımanın vücut sağlığı açısından zararları da hatırlandığında vücudunuza sabitlediğiniz bebeğinizin sizin için de sağlıklı bir taşıma yöntemi olduğu daha iyi anlaşılıyor.

Bebeğinizi giydiğinizde ellerinizi çok rahat kullanabilirsiniz. Size sarılmış halde bulunan bebek ile işlerinizi, gerekli olan faaliyetlerinizi rahatça gerçekleştirebilirsi. 0-2 yaş arası bir çocuğun sıklıkla kucakta olduğunu düşündüğümüzde ellerimizin serbest olması gerçekten büyük özgürlük olarak anılabilir. Bebeğinizin teninize yakın olması kendi vücut sıcaklığını koruması için de çok faydalı olacaktır. Sürekli evde ve yatan bir çocuk olmaktansa hayatın içine karışan bir çocuk olarak uyum sorunu da yaşamayacaktır. Kendini güvende hisseden bebek annesinin nefes sesi, kalp atışından kokusundan da uzak kalmayacaktır. Bebeklerin kucakta taşıma yöntemlerine kıyasla kas ve kemik gelişimi içinde önerilen bebek giyme yöntemleri bu anlamda da olumlu sonuçlar doğuruyor.

Öte yandan bebeğinizi giydiğinizde eğer bir çocuğunuz daha varsa onunla ve kardeşi ile birlikte rahat ve güzel etkinlikler yapmanız daha da kolay hale gelebiliyor.

Babywearing denilen bu bebek taşıma yöntemleri için hazırlanan aksesuarları seçerken iyi bir araştırma da yapılmalı emselleri kıyaslanırken bebek sağlığı açısından en doğru olanı tercih edilmeli. Markalarına göre fiyat aralıkları değişen ürünleri seçerken kendinizin ve bebeğinizin sağlığını düşünmek elbette önceliğiniz olacaktır. Gün geçtikçe sevilen bu yöntem önümüzdeki yıllarda artık bebek arabaları kadarda yaygınlaşacağa benziyor.

bunlarla ilgi  oldukça  öğretici  videolar  var bebeğinizinasıl giyersiniz yazmanı yeterli. yerli yabancı  birçok öğretici  video çıkacaktır  karşısınıza..

ÜNLÜLER DE BEBEKLERİNİ GİYİYOR:

Her konu gibi buda ünlülerin ve bloggerların  bebeğini  giyme paylaşımları ile  bir  gündem oluşturdu. bu konuda  başı çekenlerden biri ise Akasya Asiltürkmen. başarılı  oyuncu  bir yıl evvel dünyaya  getirdiği bebeği ile olan iletişimiyle sosyal ağlarda oldukça öne çıkıyor. Oyuncunun bebeğini belgrad ormanında  giyerken paylaştığı  instagram postu birçok yorum aldı. Sanatçı bebeğini  giyme konusuna @missbebekcom  sayfasındaki önerilerle rehberlik de etti..

akasya-aslıtürkmen

BEBEĞİNİ NEDEN GİYMELİSİN:

Bebeklerin kolik sancısını bebeğinizi giyerek azaltabilirsiniz.

Giyilen bebek bebek arabasindaki gibi pasif kalmaz, vücudu dışardan sinyaller alır,görsel, dokunsal, hareket ve denge duyusu gelişir.✨

Giyilen bebeklerin her iki beyin lobu dengeli bir sekilde uyarildigindan beyin ici iletisim agi gelisir.✨

Giyilen bebek ebeveynin her daim yakinindadir. Konusulan dili yetiskinlerle göz hizasindan tecrübe eder.Dil gelisimi desteklenir

Bebegi giymenin Bebegimize ve kendimize katkilarini yasarken ; bebegimizi omurilik ve kalca gelisiminde optimal desteklemek icin, dogru bir tasiyici kullaniyor olmak önemlidir.✌

Dokuma kumasindan yapilan tasiyicilar bebegin omurilik gelisimini , bebegin seklini alabildikleri icin olmasi gerektigi gibi desteklerler.✨ kalca gelisimini destekleyebilmek adina; bacak arasinin genisligi bebegin buyume hiziyla orantili olacak sekilde büyütülebilen tasiyicilarda babyinsert( bebek aparati) kullanmaya gerek yoktur.✌
Bacaklar yeni dogandan itibaren disarda olabilecek sekilde kalca gelisimine uygun pozisyonu alabilecektir.✌

Bebegigiymek ebeveyni özgürlestirir.

 

 

 

Önerilen Yazılar

Yorum Yaz