Hayatın içinden…

Dekorasyon, Yaşam

CAM KAVONOZDA HAYALİNDEKİ BAHÇEYİ KUR

 

Annelerimizin, komşularımızın balkonlar boyunca sıraladığı kimi zaman yaş tenekeleri kimi zaman yoğurt kapları yıllar ilerlediğinde alınan renkli saksılarla oluşturdukları renk şöleni apartman çocukları olan bizlerin zihninde yer etmiştir. Toprak ile uğraşmanın iyi geldiği insanoğlunun bahçelerinden uzaklaştığında balkonunda kurmaya çalıştığı renkli ve sağlıklı o küçük dünya artık balkonsuz, terassız evlerde yerini başka bir uğraşa bıraktı.

Gün boyu camdan hava dahi almadan binalar içinde çalışan kişiler bitkilerle olan muhabbetlerini de kesmemek için yeni şık bir arayışa geçti.

Kimi zaman bir arkadaşa özel gün hediyesi kimi zaman ise sadece kendi dünyamızı güzelleştirmek adına edindiğimiz camın içindeki bahçeler artık bir dekor bir aksesuar olayını geçti, hobi kurslarında farklı seçenekleri ile öğretilen bu zevkli uğraş gün geçtikçe daha da sevilerek yayılıyor.

Cam fanusların, şişelerin içinde kendine yer bulan bu bitkilere teraryum deniliyor.

Latince ‘terra’ toprak anlamına gelirken ‘arium’ ise tahmin edebileceğimiz üzere akvaryumdan geliyor. İçinde toprak olan akvaryumları anlayacağımız bu eğlenceli ve bir o kadar da moral ışıldayan teraryum hayal gücü ile birleştiğinde eşi benzeri olmayan hatıralara da neden olabiliyor.

İçine canlı çiçek koyduğumuz vazoların toprakla doldurulması ve vazoların şekil değiştirmesi olarak geliştiğini düşünebileceğimiz bu bitki uygulaması her gün daha da fazla meraklısı ile buluşuyor.

Dünyanın içinde bulunduğu doğa koşullarının mini bir yansıması olarak da değinebileceğimiz bu teraryumların ypaımı da belli incelikler gerektiriyor. Öncelikli olarak cam uygun istediğiniz bir şekilde kavanoz derin kaplar gerekiyor, çakıl taşları, eldiven, uzun bir cımbız, bitkileri ekeceğiniz malzeme torf, bir filtre görevi gören ve çakıl taşlarının üzerine eklenen sphagnum, aktif karbon, su ve seçim yaptığınız bitkiler  gerekiyor.

Teraryum yapmayı öğrenemek ve bunu bir hobi haline getirmek isteyenler için çok sayıda atölye çalışması da var diyerek meraklıları teşvik edebiliriz.

1d2042b556c6a92f8e1e73ae62914f0ateraryum bahçe nasıl yapılırcam kavanozdan bahçe

Bahçe işlerine hevesiniz var ama ortam bulamıyorsanız kolay ve sevgiyle uğraşabileceğiniz bu uğraş için hemen harekete geçin.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ağaç ve Peyzaj A.Ş. ücretsiz olarak gerçekleştirdiği uygulamalarla size camdan bahçe tasarlayabilmeniz için yeni fikirler sunuyor.

Ayrıca youtube ve farklı mecralarda da  videolar ile kendiniz evde farklı uygulamalar yapabilirsiniz.

 

Önerilen Yazılar

Yorum Yaz