Hayatın içinden…

Genel, Güncel

İndirimde Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları

Kış mevsimi artık geride kalırken vitrinler kış indirimleriyle bizleri çağırıyor. Birçoğumuzun bütün sezon beklediği o an geldi işte! Yaşasın indirim zamanı! Fakat indirimde alışveriş yapmak ayrı bir mesele. Bütçenizi doğru ve etkili kullanıp en iyi indirim alışverişi nasıl yapılır? İndirimde alışveriş yapmanın püf noktaları neler?

Yılın bu zamanı indirim vaktidir. Bütün vitrinler biraz boşalır ve yeni sezon için hazırlıklar başlar. Çoğu zaman birçok istediğimiz kıyafeti ve parçayı almayıp indirimi bekleriz. İndirim zamanı alışveriş yapmak ise  ayrı bir efor istiyor. Zira bazen fiyatları yüzünden beklemeye aldığımız  ürün oldukça uygun fiyatlara inerken birçok başka ürün de  fazlasıyla indirimli fiyatlarıyla aklımızı çelebiliyor. Çoğumuz için indirimde alışveriş yapmak hem  keyifli  hem de  zor açıkçası.

Bütçemizi iyi kullanıp hem ihtiyaçlarımızı alıp hem de gardırobumuzu güncellemenin ipuçları:

Gardırobuzu gözden geçirin:

Alışverişe çıkmadan evvel ilk yapılacak şey ne veya neler alacağınızı belirlemektir. Bunu yapmanın en sağlıklı yolu da tabi ki öncelikle elindekilerin gözden geçirmekle başlar. Gardırobunuzu açık ve öncelikle bu kış elinizde ne var ne yok gözden geçirin. Kıyafetlerinize bakarken

  • Yıpranmışları,
  • 2 sezon üst üste giymediklerinizi
  • Tarz olarak artık tercih etmediklerinizi(örneğin daha resmi bir iş yapacaksınız ve giyinme dolabınızda artık çok fazla salaş kıyafet fazlalık olacaktır.)
  • Birbiriyle kombine edilemeyenleri

Ayrı ayrı sınıflandırın. Verilecekleri ayırıp hazırlayın. Tadilat gerekenleri terzi için ayırın, Kuru temizleme gerekenleri ayrı bir yere koyun. Böylece mümkün olduğunca gerçek ve gerekli ihtiyaçlarınıza odaklanmış olursunuz.

Listenizi yapın Bütçenizi Belirleyin:

Dolabınızı gözden geçirdikten sonra en çok ihtiyaç duyduklarınızdan daha az ihtiyaç duyduklarınıza doğru bir liste yapın. Alışverişe çıkmadan evvel bu listeyi mutlaka yanınıza alın ve  bu liste için ortalama bir bütçe  belirleyin. Bu bütçeye sadık kalın. Zorunlu olmadıkça bütçenizi zorlamayın.

Stilsiz alışveriş yapmayın:

Alışveriş yaparken bütçe konusunda bir hedef koyduktan sonra stil konusunda da bir hedef belirleyin. Gardırobunuzu nasıl bir şekilde güncelleyecekseniz ona göre kararlar alın. Zira birçok manto güzel ve size uygun. Veya birçok kazan güzel ve ucuz olacak. Örneğin artık daha minimalist bir stilde giyinmeniz gerekiyorsa buna göre seçimler yapın aşırı parlak tonlardan fazla detaylardan kaçının ve ona göre  markalara odaklanın. Bu size hem vakit kazandırır hem de daha az yorucu olur.

Trendleri takip edin:

İndirimde aldığınız ürünler genellikle bir sonraki sezon değil 2  sezon sonra  giyilecek ürünler olabilir. Bu kış aldığınız bir mantoyu gelecek sezon giyeceğinizi unutmayın. Bu yüzden şuan gelecek kış defileleri yapılıyor  looklar  ortaya çıkmaya  ve trendler  belirmeye başladı.

Gelecek kışın desenleri neler olacak

  • Renkler neler olacak
  • Hangi kombinler öne çıkıyor
  • Ne tür aksesuarlar öne çıkacak
  • Kumaşlar ne yöne kayıyor danteller, deriler, tüvitler hangileri öne çıkacaksa

Ona göre seçimler yapın.

Doğru zamanda alışverişe çıkın:

İndirimde zamanları özellikle  avm lerde mağazalar oldukça kalabalık ve yoğun olmaktadır. Bu kalabalıkta genelde normalde zamanlardakinden daha düzensiz bir mağaza ile karşılaşırsınız. Bir ürüne tam siz el atmışken bir bakarsınız ürünün diğer ucunda başka biri tutuyor. Haliyle bunlar hoş manzaralar değildir. Ayrıca  yanlış karar vermenize de  sebep olur. Bu yüzden

Haftaiçi bir günde

Saat olarak iş çıkış saatlerinden evvel

Haftasonu yapmak zorundaysanız  sabah 10.30 ila 13.00 gibi  genelde  sakin vakitleri  tercih ederseniz deneyeceğiniz ürünleri düzenli bir  askıdan  kolay  bulup  alırken ayrıca  birilerinin hadi ama  çıkıp  gibi rahatsız edici ve sizi hızlandırıcı anonsları olmadan rahatça ve  keyifle yaparsınız.

Kombinle yada bırak:

Alışveriş yaparken en önemli adımlardan biri de alacağınız ürünü neyle giyeceğinizdir. Elinizde o kıyafeti eşleştireceğiniz kombin yapacağınız uygun bir başka kıyafetiniz yoksa o ürünü almayın. Böylece gereksiz alışveriş yapmamış ve bütçenizi korumuş olursunuz. Bu yüzden de dolabınıza bakarken kombinasyonlar yapmayı  ve  kombine edecek hangi ürünler olmadığını listeye yazmayı unutmayın.

Neler almalı nelere dikkat etmeli?

Öncelikle özellikle  ayakkabı çanta  ve takı gibi parçalar varsa  eksik olan bunları almanın tam zamanı indirimdir.

Trikolar en dikkatli olmanız  gereken konudur. Zira  bütün sezon boyunca  raflardan giyinme  kabinlerine  taşınan narin trikolar hiç giyilmemiş olsa da çoğu zaman deforme olmaya çok yakındır. Bu yüzden en doğrusu triko alışverişlerini sezonun başlarında yapmak. Veya indirimde alışveriş triko alışverişi yapacaksanız  fast fashion markalar konusunda  daha dikkatli olmak.

Denim parçalar almak için en doğru zamanlardan biri de yine indirim vakitleridir. Böylece  bir yerine iki adet  parça alabilir  ve sevdiğiniz deniminizi daha uzun süre  kullanabilirsiniz. Denim alırken de bir tane daha ima kullandığınız bir  stil varsa onu  alırken diğer bir  denimi daha  sezon modasına uygun seçebilirsiniz.

Deri ceket almanın da en iyi vakti kesinlikle  indirim  vaktidir. Deri ceketler  artık neredeyse  yaza  kadar  giyilebiliyor. Bu yüzden almayı istediğiniz ama bütçeyi aştığı için alamadığınız  deri  ceketinizi almanın tam zamanı.

 

 

Önerilen Yazılar

Yorum Yaz