Hayatın içinden…

Firuzemoda, Moda

Modaya Entelektüel Dokunuş: Üç Renk

Moda yazmak için okumak çok mühim ama okumak kadar  başka zihinleri anlamak ve  dinlemek de  çok önemli. Bütün bu süreç size başka bir  gözle  bakma  fırsatı sunuyor. Esiri olduğumuz bir moda  değil bilerek anlayarak seçtiğimiz bir stil moduna bizi yaklaştırıyor. Son zamanlarda modanın duayenleri başta olmak üzere  gittiğim çok farklı moda ortamlarında en çok duyduğum  kavramlardan biri entelektüel moda. İnsanlar  sırf bir birine uyum olsun diye kapılarını çalan müşteri değil daha fazlasını bekliyor. zira bugün sizi beğenen sırf beğendiği için alan insan yarın başkasını  beğenir. Bu aralar  felsefeler, duruşlar konuşuluyor modada. Modacılar da  daha çok okuyor araştırıyor.

Muhafazakar kesimde  henüz bu noktanın çok uzağında olsak da güzel ve yeni gelişmeler yok değil. İşte bunlardan biri de Esra Keskin Demir’in Üç Renk adını verdiği  koleksiyon. Derinlemesine fikirlerle hazırlanan  moda  yazılarından onu tanırsınız. Şimdilerde entelektüel moda birikimini tasarımla harmanlayarak başka bir moda  sunuyor meraklısına. Üç Renk koleksiyonunda çok sevdiği Sloven eleştirmen Slavoj Zizek’in Kieslowsky eserine atıfta bulunuyor. Demir de tam bir Krzysztof Kieslowsky hayranı. Ünlü yönetmenin Üç Renk; Beyaz, Mavi ve Kırmızı üçlemesinden esinlenerek sadeliğin arkasındaki duygusal giriftliğe dikkat çekmek isteyen tasarımcı koleksiyonunda yer alan parçaların ismi de bahsettiğimiz filmlerdeki karakterlerin adı. Julie Yelek, Valentine Tunik, Karol Salaş Hırka gibi pek çok parçada Kieslowsky’e göndermeler var.

Renklerin desenlerin giderek  çeşitlendiği ve aynı zamanda bir curcuruna halinin  hakim olduğu, hızlı moda markalarının başını  çektiği günlerde Üç Renkteki genelde  dış giyime odaklı parçalar bu hengamede sığınılacak limanlar gibi. Siyah beyaz puantiye desenli keçe karışımı manto en beğendiğim parçalardan. Zira puantiye konusunda  tutucu biri olarak  bana bile deseni sevdirdi. Tasarımcı  ayrıca  artık unuttuğumuz etek  ceket kombinleri de yeniden  gündeme taşıyor. Bu anlamda çalışan muhafazakar kadınlar için güzel bir alternatif sunuyor. Tasarımların birçoğuna ise toprak tonları, bordo, lacivert, siyah, beyaz renkleri hakim.

Her  koleksiyonu bir öncekiyle yarışan, sadece  bir kıyafet değil bir duruş vadeden tasarımcı markasının yolunun fazlasıyla açık olduğunu söyleyebilirim.

fotoğraf 2 (1)

 

fotoğraf 3

 

fotoğraf 4

fotoğraf 5 (1)

fotoğraf 2

 

Önerilen Yazılar

Yorum Yaz