Hayatın içinden…

Genel, Moda

Müslüman Tasarımcıdan Newyork Fashion Week’te Göçmen Mankenlerle Başörtülü Defile

Anniesa Hasibuan Newyork Fashion Week’te 2.  Kez tarih yazdı. Müslüman Tasarımcı Trump’ın  Müslüman ve  göçmen karşıtı politikasına  podyumdan cevap verdi. Endonezyalı tasarımcı Anniesa Hasibuan geçtiğimiz sezon ilk kez  Newyork fashion Weekta  Başörtülü defile  düzenleyerek adeta bir tarih yazmıştı. Bütün moda  dergilerinde  geniş  yer  bulan defile önemli moda  oteriteleri tarafından da yılın en önemli  kadın olaylarından  seçilmişti. Hasibuan  Trump’ın Başkan seçildiği ve  Müslümanlara vize yasaklarının gündemde olduğu bu günlerde ise Newyork  Fashion Week’te ikinci kez  başörtülü ve  göçmen  mankenlerle  adeta çıkartma yaptı.

Elle, Vogue, olmak üzere birçok moda  basınından da takdir  topladı.

İslamın Güzel  bir şekilde  Anlatmak İstedim:

Defile sonrası basınla görüşlerini  paylaşan Anniesa Hasibuan; Bu moda  şovu İslam güzelliğini yansıtmanın bir  fırsatı oldu  dedi ve  devam etti, İnanıyorum ki herkes eşit  fırsatlara  sahip olsa  bunu yapabilirdi. Kadın veya erkek tutkulu, yetenekli ve becerikli olan herkes, yani aslında bütün göçmenler  ‘kötü’ değildir. Biz onları desteklemeliyiz, Amerika’ya  güzel ve  harika katkılarını sunmaları için.

Defiledeki bütün mankenler  göçmen:

Trump’ın göçmelere  yönelik  nefret  söylemi ve  göçmen karşıtı politikaları medyanın gündeminde. Tasarımcı Anniesa Hasibuan’ın defile de  bütün mankenleri  Amerika’daki ikinci nesil göçmenlerde  seçmesi  bu yüzden oldukça  ilgi  çekti. Defilenin moda  boyutu dışında mankenlerle de röpotajlar yapıldı.

Afrika asıllı İsveçli model Chantal Kammerman, casting videosunda Amerika’nın Müslüman göçmenlere vize  yasağının kendisini gerçekten çok üzdüğünü çünkü öncelikle annesinin de Müslüman olduğunu  dahası İnsanların  dini inançlarının göçmenlikle ilişkilendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz  yıl bir Suriye mülteci kampında zaman geçirdiğini söyleyen  model, merak ediyorum sadece  daha iyi bir hayat için kendi ülkenizden ayrılmanızın neresi yanlış? Daha  iyi bir gelecek umudu için? Daha iyi bir eğitim almak için? Diye ekledi.

 

Görkemli ve Pırıltılı  bir Koleksiyon:

Anniesa Hasibuan bu  17/18 kış koleksiyonunu sunduğu Newyork fashion week’te ışıltılı  koleksiyonuyla  göz  doldurdu. Siyah , şeftalı ve metalik tonların  çeşitli tonlarına  yer verdi. Drama  adını verdiği koleksiyon oldukça gösterişli ve parıltılıydı. Kadifeler, pul ve payetler, yine taş işlemeler ön plandaydı. Daha evvelki koleksiyonda pudra tonlar öne çıkarken bu koleksiyon daha gotik şık bir havadaydı. Ayrıca Game of Thrones’un moda  dünyasına etkisi burada da  adeta kendini göstermiş denebilir. Özetle podyumda  ihtişamlı bir  defile sundu Anniesa Hasibuan.

Anniesa Hasibuan Kimdir:

1986 yılında Endonezya  Jakarta’da  doğan  Anniesa Hasibuan, çocukluğundan beri modaya ilgiliydi. Bu konuda  babasından ve ailesinden destek görerek büyümüştür. Başlangıçta  sadece kendisi ve  ailesi için tasarlayan Hasibuan eşinin yüreklendirmesiyle daha geniş kitleler için de tasarlamaya başladı. Ailesi ve  çevresi, onun tasarımlarının daha  geniş kitlelere ulaşması konusunda destek oldular. Tasarımcı ilk butiğini  Londra’da 2015 mart ayında bir eventle  açtı. Bu aynı zamanda onun ilk moda  şovuydu. Anniesa Hasibuan’ın haute couture, hazır giyim ve gelinlik olmak üzere 3 tane  markası bulunmaktadır. Tasarımcı moda konusunda öğrenmeye hala  devam ediyor  zira  öğrenmek için hiçbir zaman geç olmadığı  görüşünde. Buna  rağmen moda alanında bir formal bir  eğitime sahip değil fakat onun hobisi olan moda  onu daima  mutlu ediyor. Tasarımcı 2016 Mayıs ayında da Modanisa İstanbul Modest Fashion Week’te bir defile  yapmıştır.

Katıldığı moda şovlar:

 • Fashion Show – Londra, Mart 2015
 • Single Show – Jakarta, Mei 2015
 • Hello Indonesia – Londra, Haziran 2015
 • Trunk Show – Jakarta, Temmuz 2015
 • New York Couture Fashion Week, Eylül 2015
 • KJRI New York, Eylül 2015
 • Jakarta Fashion Week 2016,  Eylül 2015
 • MISIFF2015 – Kuala Lumpur, Malezya, KAsım2015
 • İstanbul Modest Fashion Week, Mayıs 2016
 • New York Couture Fashion Week, Şubat 2016
 • Indonesia Fashion Week 2016 – Jakarta, Şubat 2016

 

 

 

Önerilen Yazılar

Yorum Yaz