Hayatın içinden…

Dekorasyon

Şehirde Minyatür Bahçe

Şehir hayatı hepimiz için bir  kaçma duygusunu da beraberinde getiriyor. Kimi  mini kaçamaklar yapıyor yapıyor. Kimi şehirden uzak yaşıyor. Fakat ofislerin  mekanik dünyasına hapsolanlar için de bazı minik hediyeler olabiliyor. Dünyada oldukça uzun zamandır var olan minyatür bahçeler Türkiye’de de Mimar Emre Özberk’in elinden tasarlanıyor.

paspasinbahçeleri

 

bonzaibahçeleri

Çalışma masanıza, yemyeşil ve tertemiz bir hava katacak minyatür bahçeler için güvenlik görevlisi ile mücadeleye değer. Mimar Emre Özberk (36), 5 yıldan bu yana ev ve ofisler için 32 cm’lik bambu kaplarda bahçe tasarlıyor. Çitleri, bankları olan bir bahçe. Bildiklerimizden tek farkı minyatür olması. Japon diliyle söylemek gerekirse bonsai bahçeleri bunlar. Bonsai genelde bir ağaç türü gibi algılanır. Oysa bir budama şekli. Bitkiyi budayarak minyatür ağaç haline getirmek demek. Japoncadaki kelime karşılığı ‘tabaktaki ağaç.’

Gerçek bir bahçede yapılması gereken budama, sulama, biçme gibi işlemler bu bahçeler için de geçerli. Makas ve sulama kabı şaka değil yani. Diyelim ki işten bunaldınız, 5 dakika ara. Bir kahve yapın kendinize, sonra sulayın, budayın, yapraklarını, dallarını okşayın. Bahçenizde zaman geçirmek bedava. Ali Baba’nın çiftliği kadar büyük bir eğlence vaat etmiyor Emre Özberk ama kısa bir süreliğine de olsa kafanızın içindekileri boşaltmak için hoş bir deneyim.

aspas’ın bahçelerinden almak isterseniz www.paspasinbahceleri.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: Zaman

Önerilen Yazılar

Yorum Yaz