Hayatın içinden…

Genel, Sağlık

Tabiat Eczanesinden Doğal Antibiyotikler

Bir zamanlar oldukça  bilinçsizce  gelişen antibiyotik kullanımının son yıllarda  ne kadar büyük sağlık sorunlarını beraberinde getirdiği birçok bilimsel araştırmayla ortaya  çıkıyor. Bu konuda  hem dünya  Sağlık Örgütü  hem de Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere  birçok sağlık kuruluşu da uyarılarda  bulunuyor. Özellikle havaların giderek soğuduğu bağışıklığın arttığı şu günlerde tabiat  eczanesinden antibiyotikler..Sağlık için en önemli adım koruyucu sağlık  bilincidir. Hastalanmadan tedbir almak çok önemli.
 garlic pic
1.Sarımsak
Sarımsak  doğal viral  enfeksiyonlarda oldukça destekleyici. Sarımsağın Antibakteriyel özelliği ve  antiviral özelliği kış aylarında onun ilk akla  gelen besinlerden olmasını sağlıyor. Zira  solunum yolları enfeksiyonlarında doğal bir antibiyotik gibi işlev görmektedir. Sarımsağın içindeki emzimler ayrıca miğde  ve  bağırsak sorunlarına da iyi gelmektedir. Sarımsaklı yoğurt da miğdeyi koruyan ve zehirlenmelerde kullanılan bir yiyecektir.
soğanın faydaları
 2.Soğan:
Soğan da  tıpkı sarımsak gibi antibakteriyeldir.  Özellikle viral hastalıklar için kullanılan soğan antiseptik özelliği ile  mikroplarla savaşır. Bol  C vitamini içeren  taze soğan da enfeksiyonlarla savaşırken destekleyici olarak kullanılır. Bal ve soğan suyu karışımı ise adeta doğal bir  antibiyotiktir.
 balın faydaları
3.Bal
 Bal daha çok lezzeti için tüketilen bir ürün olsa da balın tabiattaki güçlü  antibiyotiklerden biri olduğunu  yeni yeni  keşfedilmektedir. Özellikle  solunum yolları hastalıklarına iyi  gelen bal, antimikrobiyel özelliği  sahiptir. Bal özellikle  vücut  direncinin düştüğü zamanlarda  vücudun bağışıklık sisteminin uyarılmasını sağlar. Birçok  bal türü arasından Çam Balı solunum yolu  enfeksiyonlarında en çok tavsiye edilendir.
elma sirkesinin faydaları
4.Elma sirkesi
Neredeyse  her  evde mutfağın demirbaşlarından olan elma sirkesi de tabiattaki doğal antibiyotiklerden. Elma sirkesi sadece bugün değil geçmişten beri bir yardımcı  tedavi nesnesi olmuştur. Eski Yunandan mezopotamyaya tıb biliminin kullandığı maddelerden. Antibakteriyel  olan Elma sirkesi mide ve bağırsak enfeksiyonlarında tavsiye edilmektedir.  Elma sirkesi ayrıca cilde de pozitif  katkıları olan bir  besindir. Cildin PH dengesini sağlamasına yardım eder. Lekelenmelere ve kuruluklara karşı da cildi destekler. Sirke Bal vedan elde edilen karışım ise bağışıklığı artırıcıdır.

Önerilen Yazılar

Yorum Yaz