Hayatın içinden…

Anne-Çocuk

Uyusun da Büyüsün

Çocukların uykusu her  anne ve baba için önemli bir durum.Zira uykusunu almayan alamayan çocuk huzursuz  ve bu huzursuzlukla  başa çıkmak için sabrını zorlayan anne baba ise  zamanla mutsuz oluyor.

Psikolog Yeşim Yaşa Görgülü, çocukların uyku düzenlerinin fiziksel ve psikolojik gelişimleri açısından oldukça önemli olduğunu söylüyor.

Çocuklar kendi yataklarında uyumalı

Uyku bozuklukları fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimleri, dikkat ve öğrenme becerileri gibi birçok konuda çocukları etkileyebiliyor. Görgülü, bu sebeple çocukların uyku düzeni için sadece ona ait ayrı bir uyku ortamı hazırlanması gerektiğini belirtiyor. Çocukların anne ve babanın yatağından ayrı bir yatağı olması gerekiyor. Bunun yanı sıra çocukların uyudukları ortamın rahat ve güvenli olması da şart. Çocukların odasının boğucu olmaması için uyudukları ortamda eşya, oyuncak ve mobilya kalabalığı olmamasına özen gösterilmeli.

Görgülü, manyetik alan oluşturan metal yerine ahşabı öneriyor. Ayrıca odada kullanılan eşyaların, yer döşemelerinin ve halıların toz ve mikrop tutmaması, kolay silinmesi de alerjik bir reaksiyon oluşturmaması açısından önemli.

Psikolog Görgülü, bebeklik döneminde anne ve babanın bebeği kucaklaması, okşaması gibi fiziksel temasların çocuğu rahatlattığını ve uykuya geçmesine yardımcı olduğunu anlatıyor.

Uyku süresi yaşa göre değişiyor

Uyku süresi de çocukların gelişimi açısından oldukça önemli.  Her yaşa göre bu sürenin farklılık gösterdiğini vurgulayan Görgülü’ye göre ideal uyku süresi 2-5 yaş için ortalama 13-15 saat, 6-8 yaş için 12 saat, 8-10 yaş için 11 saat ve 10 yaşından ergenlik dönemine kadar 10 saat.

kaynak: Zaman

Önerilen Yazılar

Yorum Yaz